Czy warto kupować używaną lodówkę?

Czy warto kupować używaną lodówkę?

Lodówka to prawdziwy niezbędnik każdego mieszkania. Potrzebuje jej każdy – studenci, osoby mieszkające w pojedynkę, rodziny. Absolutnie potrzebne są w sklepach, restauracjach, barach. To urządzenie, dzięki któremu produkty żywnościowe utrzymane będą w odpowiedniej temperaturze, co zapewni im wydłużenie przydatności do spożycia oraz lepszy smak. Niektóre produkty mogą być przechowywane wyłącznie w niskiej temperaturze, takie jak mleko, mięso, jogurty czy owoce. Jeśli Twój obecny budżet nie pozwala ci na zakup nowej, warto zwrócić uwagę na używane lodówki na stronach internetowych z ogłoszeniami, takich jak olx czy allegro. Tam nabyć można sprzęt w bardzo dobrym stanie, który posłużyć ci może jeszcze kilka ładnych lat – a twój portfel nie odczuje zbyt dużej różnicy.

Jaką używaną lodówkę wybrać?

Na portalach ogłoszeniowych ten podstawowy sprzęt kuchenny da się znaleźć nawet za darmo, a maksymalne ceny osiągają około tysiąca złotych. Dla porównania, nowa lodówka może kosztować nawet kilka tysięcy. 5 najczęstszych błędów przy wyborze lodówki? Jeśli decydujesz się na nabycie używanej lodówki, sprawdź, na jakie kryteria warto zwrócić uwagę, aby wybrać dla siebie jak najlepszy sprzęt.

Przede wszystkim zwróć uwagę na rodzaj lodówki. Te dzielą się na trzy podstawowe – chłodziarki, zamrażarki oraz najczęściej spotykane – chłodziarko-zamrażarki.

Chłodziarki utrzymują temperaturę wewnątrz od 2 do 8 stopni Celsjusza. To temperatura, w której produkty nie zamarzną, a jedynie utrzymają odpowiednią temperaturę. Zamrażarki służą do przechowywania produktów znacznie dłużej, ponieważ w ich wnętrzu panuje dużo niższa temperatura – nawet -26 stopni Celsjusza. Chłodziarko-zamrażarka to sprzęt, który posiada obie opcje – najczęściej za jednymi drzwiami kryje się chłodziarka a za drugimi zamrażarka. Takie lodówki charakteryzują się zazwyczaj dużą powierzchnią, dlatego przy wyborze używanej chłodziarko-zamrażarki warto zwrócić uwagę na przestrzeń, jaką lodówka zajmie w twojej kuchni.

Poza tymi podstawowymi aspektami, które wydają się oczywiste, warto także zwrócić uwagę na kilka innych czynników. Dużo łatwiej będzie znaleźć używaną lodówkę wolnostojącą, ponieważ sprzęt do zabudowy często dopasowany jest do preferencji poprzedniego klienta, a więc może nie pasować do nowego miejsca. Przed dokonaniem wyboru należy zmierzyć dokładnie miejsce, które przeznaczone jest na postawienie sprzętu, aby nie okazało się, że zakupiona przez nas lodówka nie mieści się w miejscu, gdzie miała stać. Należy także przemyśleć, ile osób będzie z niej korzystało, a więc jak dużo jedzenia będzie w niej przechowywane. Po co kupować dużą lodówkę, jeśli ma stać w połowie pusta? Niemniej ważna jest głośność sprzętu. Dla niektórych dźwięki wydawane przez chłodziarko-zamrażarkę mogą być uciążliwe, dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Urządzenia, które uznawane są za stosunkowo ciche to takie, których poziom hałasu nie przekracza 40 decybeli.

Czemu warto kupować używane rzeczy?

Kupowanie używanego sprzętu jest nie tylko dobrodziejstwem dla naszego portfela, lecz także dla planety – to znaczne zmniejszenie produkcji śmieci. Kiedy następnym razem będziesz pozbywać się czegoś starego z domu, upewnij się, czy nie nadaje się na sprzedaż lub do oddania za darmo.