Szambo ekologiczne – zasada działania i zalety rozwiązania

Szambo ekologiczne jest często utożsamiane z przydomową oczyszczalnią ścieków. Jest to jednak błędne uproszczenie. Oczyszczalnie i szambo ekologiczne – zasady działania różnią w stopniu tak dużym, że możemy mówić o zupełnie odrębnych typach instalacji.

Szambo ekologiczne – zasady działania i budowa

Szambo ekologiczne jest konstrukcją znacznie prostszą od przydomowej oczyszczalni ścieków. Ta ostatnia wykorzystuje wieloetapowe oczyszczanie wód odpadowych z gospodarstwa domowego, zarówno mechaniczne, jak i z użyciem czynników biologicznych. Instalacje takie zapewniają wysoki stopień oczyszczenia wody, jednocześnie jednak wymagają zajęcia sporej powierzchni gruntu. Poszukujesz preparatów bio do szamba? Zajrzyj do sklepu internetowego biofos.pl.

Nieco inaczej jest jest w drugim przypadku. Szambo ekologiczne zasady działania i budowę pierwszego segmentu – zbiornika osadowego – ma podobne do przydomowej oczyszczalni. Jednak proces ten jest tu znacznie prostszy i krótszy. W zbiorniku osadowym dochodzi bowiem do rozwarstwienia ścieków: elementy cięższe opadają na dno i osadzają na dnie. Nieco lżejsze, ale unoszące się w wodzie, osadzają się w rodzaju specjalnego kosza, który należy systematycznie czyścić. Część płynna przedostaje się do systemu drenażowego. Jest on systemem niewielkich rurek, zaopatrzonych w niewielkie otwory, które rozprowadzają wodę w warstwie drenażowej (stąd specjalistyczna nazwa – drenaż rozsączający). Do końca rurek dobudowane jest niewielkie urządzenie, pozwalające na dopływ tlenu do systemu (kominki napowietrzające).

Cała konstrukcja nie jest więc przesadnie skomplikowana.

Szambo ekologiczne – zalety stosowania

Szambo ekologiczne jak działa? zasady działania ma więc niezwykle proste, a jego instalacja nie nastręcza większych problemów. Jakie są jego zalety?

  • Szambo ekologiczne wymaga znacznie rzadszego – w porównaniu z szambem klasycznym – opróżniania. W rozwiązaniu klasycznym wymagana jest wizyta specjalistów raz lub nawet kilka razy w miesiącu. Rozwiązanie ekologiczne pozwoli na ograniczenie usług tego typu do jednej na rok lub nawet na kilka lat.
  • Wymagana jest stosunkowo niewielka ilość terenu, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie w wielu sytuacjach, w których nie można użyć przydomowej oczyszczalni ścieków.
  • Zdecydowanie niższe niż w przypadku oczyszczalni są koszty instalacji – nie jest wymagana tak duża ingerencja w teren.

W zależności od preferencji nabywcy, szambo ekologiczne może być wykonane z tworzyw sztucznych lub z betonu. Należy zaznaczyć, że betonowe uważane są za bardziej szczelne i odporne na procesy, zachodzące w ściekach. Wykonanie szamba ekologicznego można powierzyć firmie, jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić – nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia prac we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *